Eskişehir’de 26 TL’ye Yapabileceğin 10 Şey

Oca 30, 2018
405 Görüntüleyenler

Öyle bir şehir ki Eskişehir; yılın her zamanı, her günü yapabilecek bir şeyler sunuyor. Üstelik gezip eğlenirken, şehri keşfederken çok para da harcamak zorunda değilsin. Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında görmediğin yerler kaldı mı? İster kültür sanat etkinlikleriyle ufkunu genişlet, ister şehri karış karış gezip tarihe tanıklık et, istersen de yemyeşil parklarında doğanın keyfini çıkart. İşte Eskişehir’de 26 TL’ye yapabileceğin 10 şey…

1- Kültür Sanat Aşkını, Şehir Tiyatroları’nda Yaşa

Öğrenci:5 ₺

Tam: 7.5 ₺

Eskişehir’in sanata verdiği önem bambaşka bir noktada. Bu şehirde yaşıyorsan, herkes gibi sanat aşığı olacaksın sen de. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, her ay bambaşka oyunlarıyla Eskişehirli sanatseverleri buluşturuyor. Hatta biletlerler o kadar ucuz ki, yanında birkaç arkadaşını alıp gidebilirsin. Bu ayın programını görmek için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın websitesini şuradan ziyaret edebilirsin.

2- Müze Müze Dolaş

Müze şehri Eskişehir’de gezip görülecek o kadar çok müze var ki hangisinden başlayacağına karar veremeyeceksin. Özellikle Odunpazarı Müzeler Bölgesi’nde toplanan müzeler; kültüre, sanata, tarihe olan sevgini coşturacak güzellikte. Eskişehir’de mutlaka gezilmesi gereken müzelerden bazıları şu şekilde:

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Öğrenci: 5 ₺

Yetişkin: 10 ₺

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykellerden oluşuyor müze. Sinema, Edebiyat, Siyaset gibi alanların tanıdık yüzlerinin yanı sıra, hayali kahramanların da balmumu heykellerini görebilirsin Eskişehir Balmumu Müzesi‘nde.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Öğrenci: 3 ₺

Tam: 5 ₺

Alt tarafı cam diyip geçme. Bu müzeyi gördükten sonra cama olan bakış açın değişecek. Farklı yöntemlerde oluşturulan cam heykeller, gezenleri büyüleyecek güzellikte.

Eti Arkeoloji Müzesi

Giriş: 5 ₺

Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden 22.500 eser bulunduran Eti Arkeoloji Müzesi başlı başına bir tarih barındırıyor içerisinde.

Söylemeden geçmeyelim, bu müzelerin giriş ücreti o kadar ucuz ki, 26 TL ile neredeyse Eskişehir’deki bütün müzeleri gezebilirsin. Eskişehir’deki gezilecek müzeler hakkında daha çok bilgi almak istersen şuradaki yazımızı inceleyebilirsin.

3- Yöresel Lezzetleri Tat

Eskişehir’de tatman gereken birbirinden güzel lezzetler var. Fiyatları da hiç pahalı değil. 26 TL ile tıka basa doyabilirsin Eskişehir’de. Bu lezzetlerden en meşhurlarını şu şekilde sıralayalım:

Çibörek

Ortalama Porsiyon: 10 ₺

‘Çiğbörek’ değil, ‘Çibörek’. Kırım tatarlarının hamur işlerinde iyi olduğu aşikar. Yiyenin tadına doyamadığı çiböreğin ana vatanı Eskişehir. Hala tatmadıysan çok şey kaçırıyorsun.

Balaban Kebabı

Ortalama Porsiyon: 13 ₺

İskender ile kafa kafaya kapışan Balaban Kebabı, Eskişehir’e gelenlerin yemeden dönmediği, efsane lezzet.

Met Helvası

Ortalama Porsiyon: 5 ₺

Bu kadar yemeğin üzerine tatlı yemeden olmaz. Eskişehir’in meşhur lezzeti Met Helvasını, paket yaptırıp sevdiklerine de götürebilirsin.

4- Eskişehir’in Şifalı Hamamlarında İyice Paklan

Ortalama Giriş Ücreti: 11 ₺

Fokur fokur kaynayan sularıyla, şifalı Eskişehir hamamları rahatlamak için birebir. Sıcak sular bölgesinde bulunan hamamlar, iyice temizlenip ferah bir şekilde güne başlamanızı sağlayacak.

5- Odunpazarı Sokakları’nda Tarihe Tanıklık Et

Tramvaya atlayıp Atatürk Lisesi durağında iniyorsun. Çok az bir mesafe yürüyünce, renkli mi renkli, şirin mi şirin yapılarıyla Odunpazarı Evleri karşılıyor seni. Aralarında yürüyünce eski zamanlarda yaşıyor gibi hissediyorsun. Bazıları müze, bazıları restoran ve kafe olarak kullanılıyor Odunpazarı Evleri’nin. Eskişehir ile bütünleşmiş olan Odunpazarı Evleri, şehirde gezilmesi gereken yerler arasında ilk sırada.

6- Lületaşı’ndan Hediyelikler Al

Ortalama Biblo Fiyatı: 15 ₺

Eskişehir’in meşhur beyaz altını Lületaşı, Eskişehirli ustalar tarafından el ile yontuluyor. Biblo, pipo, anahtarlık, takı gibi şekillerde satın alabileceğin Lületaşları ile sevdiklerine güzel sürprizler yapabilirsin.

7- Piknik Sepeti’ni Hazırla

Kanlıkavak Parkı, Beşik Deresi, Şehr-i Derya Parkı derken piknik yapılacak yerler say say bitmiyor Eskişehir’de. Havalar iyiyse, doğa ile iç içe bir gün geçirmek için hiçbir engel yok ortada.

8- Senfoni Orkestrası’nı Dinlemeyi Unutma

Öğrenci: 5 ₺

Tam: 7.5 ₺

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Senfoni Orkestrası, her cuma günü klasik müzik esintileri ile kulaklarımızın pasını alıyor. Orkestranın bu haftaki programını şuradan görebilirsin.

9- Adalar’da Çay, Kahve, Sohbet

Eskişehir ile bütünleşmiş olan Porsuk Çayı’nın etrafı olarak geçiyor Adalar. Çay harareti alır derler, insanı oldukça sakinleştiriyor. Şehrin en popüler bölgesi olan Adalar’da arkadaşlarınla güzel vakit geçirebilir, Eskişehir’in tadını çıkarabilirsin.

10- Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Hayvanat Bahçesi

Öğrenci: 5 ₺

Tam: 7.5 ₺

Şehrin tematik parkı Sazova, masallardan çıkma güzellikte. Masal Şatosu, Korsan Gemisi gibi yapıların yanında, hayvan dostlarımızı daha yakından tanıyabileceğin Hayvanat Bahçesi’ni gezebilirsin. Birçok türde, sayısız canlıya ev sahipliği yapan Hayvanat Bahçesi, yeni sayılsa da şimdiden çok sayıda ziyaretçisi bulunuyor.

 

İlginizi çekebilir

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları
Nefes Al
paylaşım1014 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım1014 görüntüleme

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları

Editör - Nis 04, 2018

Eskişehir- Kütahya Yolunda, merkeze 21km uzaklıkta kalıyor Musaözü Göleti. Yani küçük bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz, çok uzun bir yol çekmek…

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları
En Başarılılar
paylaşım221 görüntüleme
En Başarılılar
paylaşım221 görüntüleme

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları

Editör - Mar 24, 2018

Sanatın etkisini Eskişehir'in her tarafında görmek mümkün. Şehri güzelleştiren heykeller, müzeler, galerilerin yanı sıra; pek fazla bilinmeyen fakat mükemmel yeteneklere…

Büyükşehir Belediyesi’nden Çarpıcı Bir Heykel Daha
Popüler
paylaşım229 görüntüleme
Popüler
paylaşım229 görüntüleme

Büyükşehir Belediyesi’nden Çarpıcı Bir Heykel Daha

Editör - Mar 24, 2018

Dört bir yanı sanat dolu olan Eskişehir'in heykel ailesine yeni bir üye daha katıldı. 'Kovadan Balık Tutan Adam' ve 'Çekirdek Çitleyen…