Eskişehir’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Eyl 08, 2017
1523 Görüntüleyenler

Eskişehir’de gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer var. Bunlardan en çok beğenilen, en iyi yerleri sizin için 10 maddede derledik. İşte Eskişehir’de gezilecek en iyi 10 yer.

1. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykellerden oluşuyor müze. Türkiye’deki ilk Madame Tussauds tarzı müze olarak kabul edilen Balmumu Heykelleri Müzesi; gerek Eskişehir halkı, gerek dışarıdan gelen ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi görüyor.

Müzede yerli ve yabancı bir çok ünlü ismin balmumu heykeli bulunuyor. Gerçekçi heykelleri yalnızca seyretmekle kalmıyor, birlikte fotoğraf da çektirebiliyorsunuz.

Eskişehir Balmumu Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müze Tarihi Odunpazarı Bölgesi‘nde bulunuyor. Atatürk Lisesi tramvay durağında inip 5 dakika yürüyerek Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz. Konumunu şuraya bırakıyoruz.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 10.00-12.30 ; 14.00-17.00

Hafta Sonu: 10.00-12.30 ; 14.00-17.30

Pazartesi günleri kapalı.

2. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Hayvanat Bahçesi ve diğer birçok popüler mekanı ile Eskişehir’e bambaşka bir renk katıyor Sazova Parkı. Özellikle çocukların ilgisini çeken birbirinden güzel yapılar barındırıyor içinde. Devasa bir alana yayılan Sazova Parkı, Eskişehir‘i ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında. İçinde bulunan Sabancı Uzay Evi ile çocuklar hem eğlenip hem öğreniyor. Yıl boyunca düzenlenen etkinlikler ile Eskişehirlilerin buluşma noktası oluyor.

Sazova Parkı’na Nasıl Gidilir?

Eskişehir-Kütahya Yolu üzerinde bulununan Sazova Parkı‘na, Odunpazarı‘ndan kalkan 11, 17 ve 31 numaraları otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçla gitmek isterseniz de konumunu şuraya bırakıyoruz.

Sazova Parkı Çalışma Saatleri

Eti Sualtı Dünyası: Haftanın 7 günü 10.00-19.00 arası.

Bilim Deney Merkezi: Pazartesi hariç hafta içi 11.00-16.00 arası, hafta sonu 11.00-17.00 arası.

Uzay Evi: Pazartesi hariç hafta içi 11.00-15.00 arası, hafta sonu 11.00-16.00 arası.

Masal Şatosu: Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10.00-17.30 arası.

Hayvanat Bahçesi: Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10.00-18.00 arası.

3. Kentpark

Eskişehir‘de deniz yok demeyin. Yapay plajı ile Akdeniz havasını Eskişehir‘de estiren Kentpark, yaz turizmi için büyük bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor Eskişehir‘de. Yarı olimpik yüzme havuzları, inanılmaz güzellikteki Aşk Adası, restoran ve kafeleri ile Eskişehir‘e yakışır bir mekan olarak ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi alıyor.

Eskişehir Kentpark’a Nasıl Gidilir?

Kentpark‘a gitmenin en kolay yolu Otogar‘a giden tramvayları kullanmak. Bunun dışında Köprübaşı‘ndan kalkan Esbot seferleri ile de Porsuk Çayı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçla gidecek olanlar için ise konumunu şurada bulabilirsiniz.

Kentpark Plajı Çalışma Saatleri

Haftanın her günü 10.00-19.00 arası.

4. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

çağdaş cam sanatları müzesi eskişehir

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’ndeki üç Odunpazarı Evi’nin restore edilmesiyle açılıyor Çağdaş Cam Sanatları Müzesi. İçinde yerli ve yabancı sanatçıların birçok eserini barındırıyor. Eskişehir’de çok destek gören sanatlardan yalnızca biri olan Cam Sanatı, bu şahane müzede sergileniyor. Müzeye gittiğinizde üst katındaki Kent Belleği Müzesi‘ne uğramayı sakın unutmayın.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Atatürk Lisesi tramvay durağına 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan müzenin konumunu şurada bulabilirsiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Çalışma Saatleri

Pazartesi hariç haftanın ger günü 10.00-18.00 arasında.

5. Adalar

Eskişehir’i Eskişehir yapan şeylerden en önemlisi Porsuk Çayı‘dır belki de. Şehri ortadan ikiye ayıran Porsuk, Eskişehir‘e bambaşka bir hava katar. Porsuk Çayı etrafında bulunan, özellikle genç nüfus tarafından oldukça tercih edilen Adalar da Eskişehir‘de mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Porsuk‘un efsane manzarası karşısında çayınızı yudumlayabilir, nehirde unutulmaz bir kano gezisi yapabilirsiniz.

Eskişehir Adalar’a Nasıl Gidilir?

Şehrin tam merkezinde yer alan Adalar bölgesine İsmet İnönü ya da Çarşı tramvay duraklarından birinde inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

6. Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli bir şehir olan Eskişehir, çağdaş teknoloji ile bilgi ve belgeyi harmanlayan bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Her yaştan kişinin Kurtuluş Savaşı hakkında bilgi edinebileceği bu müze, Eskişehir’in önemli mekanları arasında.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Odunpazarı Müzeler Bölgesi’nde bulunan Kurtuluş Müzesi’ne, Atatürk Lisesi tramvay durağında inerek ulaşabilirsiniz. Konumunu şuraya bırakıyoruz.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 10:00-17:30 (Pazartesi kapalı)

Hafta Sonu : 09:00-18:00 Öğle Tatili : 12:30-13:30

7. Frig Vadisi

Çok geniş bir alana yayılan Frig Vadisi’nin, Eskişehir sınırları içerisinde çok önemli bölgeleri bulunuyor. Doğasıyla cenneti, tarihte bıraktığı izlerle dev bir görsel şöleni bizlere sunan Frig Vadisi‘nde görmeniz gereken öyle çok şey var ki:

Aslanlı Mabet

Eskişehir merkezinin 75 km güneyinde bulunan Aslanlı Mabet, üzerinde aslan motifleri olan üçgen şeklinde bir yapı. Üzerinde bulunan bir yazıtta ‘Solon’ yazdığı için ‘Solon’un Mezarı’ ismiyle de tanınıyor.

Himmet Baba Türbesi

Aslanlı Mabet ile aynı yerde, Kümbet Köyü’nde bulunuyor Himmet Baba Türbesi. 13.yüzyıldan beri varlığını sürdüren Himmet Baba Türbesi, daire planlı ve sekizgen gövdeli bir yapı. Etrafındaki kitabelerdeki yazılardan Osmanlı Dönemi’ne kadar kullanıldığı saptanabiliyor.

Gerdekkaya Mezar Anıtı

Frig Vadisi’nin en önemli yapıları arasında olan Gerdekkaya Mezar Anıtı, büyük bir kaya kütlesinin gövdesinin oyulması ile oluşturulmuş bir şaheser. MÖ 3-1 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen anıtı mutlaka görmelisiniz.

Yazılıkaya

Belki de Frig Vadisi’ndeki en önemli yapı Yazılıkaya. Bir diğer adı Midas Anıtı olan yapı, Eskişehir merkezine 80km uzaklıkta kalıyor. Adını verdiği Yazılıkaya Köyü’nde bulunan yapı, Frigler hakkında bilgi edinmek için güçlü bir kaynak olarak biliniyor.

Kırkgöz Kayalıkları

Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanılmış olan kayalıklar, Frig dönemindeki yerleşik hayata dair izler taşıyor. Yapının içinde taştan oyulmuş ocak, sedir ve pencereler görmek de mümkün. Kayaların üstüne çıkıp Frig Vadisi’nin eşsiz manzarasını geniş açıdan inceleyebilirsiniz.

8. Odunpazarı Evleri

Eskişehir‘in en büyük tarihi değerlerinden birisi de Odunpazarı Evleridir. Odunpazarı sokaklarında rengarenk cepheleriyle şehre renk katan Odunpazarı Evleri, şirin yapılarıyla oldukça ilgi çekiyor. Eskişehir‘in en meşhur turistik bölgesi Odunpazarı Evleri‘ni gezerken, evlerin arasında gizlenmiş olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘na uğrayıp lületaşından yapılmış hediyelikler almayı da sakın unutmayın.

Sokaklarında dolaşırken nostaljik bir yolculuk hissi veren Odunpazarı Evleri‘nin konumunu şurada bulabilirsiniz.

9. Eti Arkeoloji Müzesi

Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden 22.500 eser bulunduran Eti Arkeoloji Müzesi’nde, bu eserlerin 2.000 tanesi sergileniyor. Bunun yanı sıra Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıyor.

Ziyaret etmek isteyenler için, müzenin konumunu şuraya bırakıyoruz.

Eti Arkeoloji Müzesi Çalışma Saatleri

Yaz Sezonu(15 Nisan/2 Ekim): 08.00-19.00

Kış Sezonu(3 Ekim/14 Nisan): 08.00-17.00

10. Gürleyik Çağlayanı

şelale park nasıl gidilir eskişehir

Eskişehir‘in Mihalıççık ilçesindeki Gürleyik Köyü‘nde bulunuyor bu az bilinen doğa harikası. Bölgede kamp alanı ve piknik alanının da bulunması Gürleyik Çağlayanı‘nı cazip hale getiriyor. Yalnızca Eskişehir değil, Ankara‘dan da ziyaretçiler geliyor buraya. Yüzme, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerle güzel zaman geçirmek için mükemmel bir yer.

‘Gürleyik Çağlayanı nerede?’ diye soranlar için konumunu şuraya bırakıyoruz.Bölgenin 3 km yukarısında kalan Subaşı Şelalesi‘ni de görmeyi unutmayın.

Eskişehir’de gezilecek yerler bunlarla bitmiyor tabi. Eskişehir Müzeleri ile ilgili yazımızı okumak için şuraya, birbirinden güzel piknik alanlarını görmek için şuraya bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Ara Güler’in Objektifinden 10 Ünlü Fotoğrafı
Şehri Tanı
paylaşım63 görüntüleme
Şehri Tanı
paylaşım63 görüntüleme

Ara Güler’in Objektifinden 10 Ünlü Fotoğrafı

Editör - Eki 18, 2018

Türkiye'de fotoğraf denilince akla gelen Ara Güler'in, uluslararası olarak da büyük bir ünü var. Fotoğrafçılık alanındaki en büyük ödüllerden biri…

Usta Fotoğrafçı Ara Güler’i Kaybettik
Popüler
paylaşım38 görüntüleme
Popüler
paylaşım38 görüntüleme

Usta Fotoğrafçı Ara Güler’i Kaybettik

Editör - Eki 18, 2018

Türkiye'nin en iyi yaratıcı fotoğraf sanatçılarından biri olan Ara Güler'i kaybettik. Fotoğraf denilince Türkiye'de akla gelen ilk isim olan Ara…

Eskişehir’de Kamp Yapabileceğiniz Muhteşem Yerler
Nefes Al
paylaşım3613 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım3613 görüntüleme

Eskişehir’de Kamp Yapabileceğiniz Muhteşem Yerler

Mehmet Can - Ağu 23, 2018

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kamp sezonu açıldı, kamp yeri arayışları başladı. Göletler, şelaleler ve vadilerle dolu Eskişehir, kampçılar için çok…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.