Eskişehir’de Sanat Dolu Bir Gün Geçirmek İçin Tavsiyelerimiz

Eyl 08, 2017
441 Görüntüleyenler

Eskişehir’in ‘sanat toplum içindir’ anlayışını benimsediği çok belli. Öyle ki, şehirde nereye baksanız bir sanat parıltısı görüyorsunuz. Caddeleri heykellerle, insanları sanat sevgisi ile dolu. Siz de bu güzel şehirde sanat dolu bir gün geçirmek istiyorsanız, önerebileceğimiz birkaç seçenek var. Hadi bir göz atalım.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in sanatçı kişiliğini konuşturduğu müzede çok sayıda yerli ve yabancı ismin balmumu heykelleri bulunuyor. Hepsi büyük emeklerle yapılmış birbirinden güzel sanat eserleri. Eskişehir’in en gözde müzeleri arasında olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin konumunu şuraya bırakıyoruz.

Eskişehir Şehir Tiyatroları

Eskişehir halkının tiyatroya ilgisi çok büyüktür. Öyle ki her gösterimde salonlar dolup taşar. Bu modern şehre yakışan Eskişehir Şehir Tiyatroları da her hafta birbirinden güzel oyunlar çıkartıyor. Biletlerin de çok uygun fiyatlı olduğu Eskişehir’de sanat dolu bir gün geçirmek istiyorsanız akşam kimseye randevu vermeyin, tiyatro var!

Ahşap Eserler Müzesi

Geçtiğimiz sene Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Ahşap Festivali, çok sayıda yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlamıştı. Festival sonrasında açılan Ahşap Eserler Müzesi ise katılımcı sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Ağacın sanatla buluşmasına tanıklık edeceğiniz müzenin konumunu şuraya bırakalım.

Festivaller

eskişehir sinema vizyonda ne var

Eskişehir’de, Pişmiş Toprak Sempozyumu, Eskişehir Film Festivali gibi birçok geleneksel festival düzenleniyor. Takipte kalırsanız bu festivallere denk gelebilirsiniz. Sizi sürpriz etkinlikler, farklı deneyimler bekliyor olacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi altında gelişen ve yalnızca Eskişehir değil başka şehirlerde de konserler veren Senfoni Orkestrası ile klasik müziğin içinize işlenmesine izin verin. Beethoven, Chopin, Bach gibi büyük isimlerin eserlerine can veren Senfoni Orkestrası’nı cuma günleri dinleyebilirsiniz. Ayrıca çocuklardan oluşan İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın konserlerine denk gelirseniz kaçırmamanızı öneriyoruz.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir deyince akla direk lületaşı geliyor. Yalnızca şehir için değil, ülke için de büyük bir önemi olan lületaşından yapılmış çok önemli eserler sergileniyor bu müzede. Cumhuriyet dönemi ustalarının ellerinden çıkan bu birbirinden güzel lületaşı eserleri görmek isterseniz, müzenin konumuna şuradan bakabilirsiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

çağdaş cam sanatları müzesi eskişehir

Cam sanatının ne kadar beceri ve ustalık istediğini bilen bilir. Eskişehir’de büyük bir destek gören cam sanatçıları, ortaya göz kamaştırıcı eserler çıkartılıyor. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’ndeki bir Odunpazarı Evi’nin restoresi ile oluşmuş Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde ise bu güzide eserleri görmek mümkün. Gittiğinize kesinlikle pişman olmayacağınız müzenin konumu şurada.

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğrafçılık Müzesi

Ünlü fotoğraf sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan’ın adını taşıyan Müzede, fotoğraf makinelerinin dışında bir fotoğraf arşivi ve interaktif bir salon bulunuyor. Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi ziyarete açık durumda.

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Gazeteci ve TV yapımcısı Tayfun Talipoğlu’nun yardımlarıyla hayata geçen müzede, Olivetti, Remington, Halda, Brother, Alpina, Facit gibi 50’den fazla daktilo çeşidi bulunuyor. Eskişehir’de nostaljik bir yolculuğa çıkmak isterseniz, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Siz de bir sanat severseniz ve Eskişehir’de önerebileceğiniz sanat aktiviteleri varsa, bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi
Yaşamı Paylaş
paylaşım63 görüntüleme
Yaşamı Paylaş
paylaşım63 görüntüleme

Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi

Editör - May 28, 2018

25 Mayıs Cuma günü saat 17:00'da açılış yapan Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Yıl Sonu Resim sergisi, büyük ilgi gördü.  …

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları
Nefes Al
paylaşım658 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım658 görüntüleme

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları

Editör - Nis 04, 2018

Eskişehir- Kütahya Yolunda, merkeze 21km uzaklıkta kalıyor Musaözü Göleti. Yani küçük bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz, çok uzun bir yol çekmek…

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları
En Başarılılar
paylaşım188 görüntüleme
En Başarılılar
paylaşım188 görüntüleme

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları

Editör - Mar 24, 2018

Sanatın etkisini Eskişehir'in her tarafında görmek mümkün. Şehri güzelleştiren heykeller, müzeler, galerilerin yanı sıra; pek fazla bilinmeyen fakat mükemmel yeteneklere…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.