Her Yönüyle Eskişehir’de Yaşamak

Oca 30, 2018
492 Görüntüleyenler

Gelenlerin kolay kolay geri dönemediği, yaşayanların övmekle bitiremediği, gidenlerin büyük özlem duyduğu Eskişehir, Türkiye’nin yaşanabilir şehirleri arasında en üst sıralarda geliyor. Peki nedir Eskişehir’de yaşamak?

Dondurucu Soğuğuna Alışmaktır

Kendinizi kocaman bir derin dondurucunun içinde hissettiğiniz Eskişehir’in kış aylarına, zamanla ayak uyduruyorsunuz. Kışlık kıyafetleriniz yıl boyunca dolabınızda yer alıyor. Çünkü Eskişehir ayazının ne zaman geleceği hiç belli olmaz.

Sokaklarda Huzur Dolu Yürümektir

Türkiye’nin en güvenli şehirleri arasında yer alan Eskişehir’de içiniz hep rahat. Geceleri sokaklarda yürürken sürekli arkanıza dönüp bakmıyor, stres yapmıyorsunuz.

Oksijen Dolu Bir Nefes Solumaktır

Yeşilin her tonunu barındıran Eskişehir, birbirinden güzel parklar ve bahçelerle dolu. Güne güzel başlamak için yapacağınız bir sabah yürüyüşü, doğayla iç içe bir piknik veya şehir hayatının yoruculuğundan uzaklaşacağınız bir doğa yürüyüşü için birbirinden güzel yerlere ev sahipliği yapıyor.

Genç Nüfusla Birlikte Genç Hissetmektir

Bir üniversite şehri olduğu için şehirde yaşayanların büyük çoğunluğu genç. Dolayısıyla gece gündüz işlek olan birçok bölge var Eskişehir’de. Geceleri gündüze katacağınız Barlar Sokağı’ndan, enerjisi hiç bitmeyen Üniversite Caddesi’ne kadar kendiniz genç hissediyorsunuz.

İçi Dışı Kültür Sanat Dolu Olmaktır

Her yanı kültür sanat kokan Eskişehir’de ister istemez sanata olan ilginiz artıyor. Şehrin her tarafına yayılmış heykelleri zevkle seyrediyorsunuz. Yılın tüm zamanlarında bir tiyatro, konser, sergiye gidebiliyorsunuz. Özellikle Odunpazarı bölgesinde her biri gezilmeye değer onlarca müze var. Tam anlamıyla bir kültür sanat kenti olan Eskişehir’in insanlarının da sanata olan sevgisi çok büyük.

Bazı Sesleri Duymazdan Gelmektir

Muhabbetlerinizi yarıda bölen uçak seslerine alışmaktır Eskişehir. Aklınıza kazınmış Kalabak Su kamyonunun sesini istisnasız her gün duymaktır. Barlar Sokağı’nda geçerken Recep Dayı’nın ‘Seviyorum!’ diye bağırmasını, tramvayın zil sesini sevmektir.

Şehrin Her Tarafına Pedallamaktır

Eskişehir’de bisiklet kullanımı bir hayli fazla. Düz bir alana yayıldığı için her tarafa bisikletle gidebiliyorsunuz. Böylece hem spor yapıp, hem motorlu araç kullanımından kurtulup doğanın korunmasına yardımcı oluyorsunuz.

Aşkı Dolu Dolu Yaşamaktır

Her tarafı aşk kokuyor Eskişehir’in. Porsuk Çayı’nın kenarında yapacağınız bir yürüyüş, Masal Şatosu’nda peri masallarından çıkmış bir an, Aşk Adası’nda geçireceğiniz bir gün, aşkı doyasıya yaşamanıza olanak sağlıyor.

Bu nedenlerden sonra Eskişehir’in neden bu kadar çok sevildiğini anlamışsınızdır. Ama Eskişehir bu kadarla bitmiyor. Öğrenilecek çok şey var. Hadi Eskişehir’i Keşfet!

 

İlginizi çekebilir

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları
Nefes Al
paylaşım1027 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım1027 görüntüleme

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları

Editör - Nis 04, 2018

Eskişehir- Kütahya Yolunda, merkeze 21km uzaklıkta kalıyor Musaözü Göleti. Yani küçük bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz, çok uzun bir yol çekmek…

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları
En Başarılılar
paylaşım233 görüntüleme
En Başarılılar
paylaşım233 görüntüleme

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları

Editör - Mar 24, 2018

Sanatın etkisini Eskişehir'in her tarafında görmek mümkün. Şehri güzelleştiren heykeller, müzeler, galerilerin yanı sıra; pek fazla bilinmeyen fakat mükemmel yeteneklere…

Büyükşehir Belediyesi’nden Çarpıcı Bir Heykel Daha
Popüler
paylaşım241 görüntüleme
Popüler
paylaşım241 görüntüleme

Büyükşehir Belediyesi’nden Çarpıcı Bir Heykel Daha

Editör - Mar 24, 2018

Dört bir yanı sanat dolu olan Eskişehir'in heykel ailesine yeni bir üye daha katıldı. 'Kovadan Balık Tutan Adam' ve 'Çekirdek Çitleyen…