Nasreddin Hoca’sı ve Kuş Cennetiyle Eskişehir İlçesi: Sivrihisar

Haz 15, 2017
313 Görüntüleyenler

Adını, ilçeyi çevreleyen sarp kayalıklardan alan, barındırdığı zenginliklerle adeta turizm merkezi olmaya adaylığını koyabilecek bir ilçe, Sivrihisar.

Nasreddin Hoca’nın doğup büyüdüğü yer olması vesilesiyle adını ülke genelinde duyuran Sivrihisar ilçesinin önemi, eski yüzyıllara dayanıyor. Anadolu’nun ana tanrıçası Kibele’nin baş tapınma merkezi olan Pessinus Antik Kenti’nin kalıntıları bu bölgede yer almaktadır.

Frig ve Roma medeniyetlerine ait onlarca esere ev sahipli yapan Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi, tarihin başka bir döneminde Nasreddin Hoca ile bütünleşir. Halen Hoca’nın doğduğu ev, Sivrihisar ilçesine bağlı Nasreddin Hoca Köyü’nde varlığını sürdürmektedir.

Türk halk kültürünün en büyük mizah ustası ve filozofu olarak anılan Nasreddin Hoca’nın evinin Sivrihisar’da, türbesinin ise Akşehir’de bulunması zaman zaman gerginliklere sebebiyet verse de, şair Arif Nihat Asyalı yazdığı dizelerle bu duruma bir tatlılık getiriyor:

“Bir beşik kalmış Sivrihisar’da.
Akşehir’de bir mezar…
Sayesinde akraba olmuşlar
Akşehir’le Sivrihisar.”

Sivrihisar, demokrasi temellerinin atıldığı bir yöre olarak da ayrı bir öneme sahip. Anadolu Atatürk’ün katılımıyla gerçekleşen ilk Bakanlar Kurulu’na ev sahipliği yapan Sivrihisar Zaimağa Konağı, Cumhuriyet fikrini parlatan topraklar olarak Sivrihisar’ın ayrı bir öneme sahip olmasını sağlıyor.

Tarihsel bereketinin yanı sıra büyüleyici doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Sivrihisar’da Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biri olan Balıkdamı Kuş Cenneti yer alıyor. Bahar ayları gelince binlerce göçmen kuşun ziyaretçisi olduğu bu bölge, ekosistemi dolayısıyla üremeye çok elverişli bir yapı sergiliyor. Sazlıklarında on binden fazla su kuşuna yuva olan Balıkdamı Kuş Cenneti, mutlaka görülmesi gereken rotalardan.

Eskişehir ilçeleri arasında turistik açıdan en zengin fırsatları sunan Sivrihisar’ı keşfetmek için Nasreddin Hoca Evi, Sivrihisar Ulu Camii, Kibele Tapınak Kenti, Zaimağa Konağı, Alemşah Mescidi, Seydi Mahmud Zaviyesi, Ermeni Kilisesi, Gavur Hamamı, Sivrihisar Kalesi, Balıkdamı Kuş Cenneti mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

İlginizi çekebilir

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları
Nefes Al
paylaşım328 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım328 görüntüleme

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları

Editör - Nis 04, 2018

Eskişehir- Kütahya Yolunda, merkeze 21km uzaklıkta kalıyor Musaözü Göleti. Yani küçük bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz, çok uzun bir yol çekmek…

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları
En Başarılılar
paylaşım108 görüntüleme
En Başarılılar
paylaşım108 görüntüleme

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları

Editör - Mar 24, 2018

Sanatın etkisini Eskişehir'in her tarafında görmek mümkün. Şehri güzelleştiren heykeller, müzeler, galerilerin yanı sıra; pek fazla bilinmeyen fakat mükemmel yeteneklere…

Büyükşehir Belediyesi’nden Çarpıcı Bir Heykel Daha
Popüler
paylaşım101 görüntüleme
Popüler
paylaşım101 görüntüleme

Büyükşehir Belediyesi’nden Çarpıcı Bir Heykel Daha

Editör - Mar 24, 2018

Dört bir yanı sanat dolu olan Eskişehir'in heykel ailesine yeni bir üye daha katıldı. 'Kovadan Balık Tutan Adam' ve 'Çekirdek Çitleyen…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.