Tarihi Çağlara Sahne Olmuş Mirasıyla Eskişehir İlçesi: Han

Haz 12, 2017
318 Görüntüleyenler

Asırlar öncesinden gelen tarihi varlıklarıyla döneminin önemli merkezlerinden olan Eskişehir’in Han ilçesi, bugün Frig Vadisi olarak anılan bölgeyi bünyesinde barındırır.

M.Ö 3000’li yıllara dayanan ilçedeki ilk yerleşim ibareleri, Frig medeniyetinin güçlü toplumsal geleneklerini yansıtmaktadır. Özellikle Frigler’in ünlü kralı ‘Midas’ın Şehri’ olarak tabir edilen bu bölgede, sanatta zirveye ulaşan medeniyetin güçlü izleri bulunmaktadır.

Han İlçesi’nin Yazılıkaya Köyü’nde bulunan ve Frigler’in ana tanrıçası Kibele için inşa ettikleri Yazılıkaya Anıtı, tarihin muazzam bir şahidi olarak bölgede heybetli bir duruş sergiliyor.

Frig vadisinde yer alan kaya içine oyulmuş yerleşim yerleri, eski çağlardaki yaşamın perdelerini aralarken, Han İlçesi’nde Roma ve Bizans döneminden kalan kaya mezarları, kaleler, sunak yerleri, açık hava tapınakları pek çok antik eserin bölgedeki varlığını gözler önüne seriyor.

Tarihten gelen zenginliğiyle Eskişehir ilçesi olarak dünyanın dikkatini üzerine çeken Han, Osmanlı Dönemi’nden kalan Hüsrev Paşa Cami ile gezginleri kendisine çekiyor. Bu döneme ait pek çok yapının Han ilçesinde yer alması, bölgenin o tarihlerde önemli bir konuma sahip olduğunu kanıtlıyor adeta.

Han’da güzellikler, sadece yeryüzündeki yansımalardan da ibaret değil üstelik. Han İlçesi’nde yeraltına yapılan mekanlar ve yerleşim alanları mevcut. Karmaşık bir yapısı bulunan yeraltı galerileri dünya genelinde pek çok turistin ilgisini çekecek kadar büyüleyici.

Siz de tarihin nice değerini derinlerinde saklayan Han ilçesini keşfetmek için mutlaka gezi rotanızda yer ayırın.

İlginizi çekebilir

Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi
Yaşamı Paylaş
paylaşım35 görüntüleme
Yaşamı Paylaş
paylaşım35 görüntüleme

Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi

Editör - May 28, 2018

25 Mayıs Cuma günü saat 17:00'da açılış yapan Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Yıl Sonu Resim sergisi, büyük ilgi gördü.  …

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları
Nefes Al
paylaşım480 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım480 görüntüleme

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları

Editör - Nis 04, 2018

Eskişehir- Kütahya Yolunda, merkeze 21km uzaklıkta kalıyor Musaözü Göleti. Yani küçük bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz, çok uzun bir yol çekmek…

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları
En Başarılılar
paylaşım152 görüntüleme
En Başarılılar
paylaşım152 görüntüleme

Eskişehir’in Yetenekli Sanatçıları

Editör - Mar 24, 2018

Sanatın etkisini Eskişehir'in her tarafında görmek mümkün. Şehri güzelleştiren heykeller, müzeler, galerilerin yanı sıra; pek fazla bilinmeyen fakat mükemmel yeteneklere…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.