Yunus’a Yurt Olan Eskişehir İlçesi: Mihalıççık

Haz 15, 2017
465 Görüntüleyenler

Asırlar boyu nice tarihi değere şahitlik eden Eskişehir, kültürel miraslara ev sahipliği yapan ilçeleriyle de dikkat çekiyor.

Gönüller yapmaya gelen halk şairi Yunus Emre’nin mezarının bulunduğu Mihalıççık İlçesi, tarih öncesi dönem olmak üzere dünden bugüne pek çok yaşantıyı topraklarında barındırmış.

Türlü medeniyetlere yuva olmuş bu bereketli topraklarda, Friglerden Perslere, Bizanslılardan Selçuklulara ve Osmanlı’ya ait pek çok tarihi kalıntı bulmak mümkündür.

Mihalıççık İlçesine bugünkü adını veren rivayet, Osmanlı zamanlarına dayanmaktadır. Osman Bey ile savaşan Köse Mihal’in Osmanlı’ya esir düşmesinin ardından Müslüman olması ve ardından serbest bırakılması üzerine bir dostluk kurulur.

Osmanlı saflarında başarılı akınlar gerçekleştiren Köse Mihal’e tımar olarak verilen ilçe, Köse Mihal’in torunu olan Gazi Mihal’in büyüdüğü topraklardır. Gazi Mihal’in küçüklüğüne vurgu yapmak için kullanılan Mihallıççık lakabı ile ilçenin adının buradan geldiği rivayet edilir.

Eskişehir’e 96 km uzaklıkta olan Mihalıççık İlçesi, her yıl Mayıs ayında düzenlenen Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası’na ev sahipliği yapar. Ünlü halk ozanı Yunus Emre’nin Türbesi Mihalıççık ilçesine bağlı Yunus Emre Beldesi’nde bulunur.

Mihalıççık ilçesi aynı zamanda şifalı kaplıca sularıyla da ün kazanmıştır. Ilıcalar Köyü’ndeki 180 C’lik su sıcaklığı romatizma, siyatik ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Gürleyik ve Yunus Emre Beldesi’nde bulunan kükürtlü sular ise alerjik hastalıklar için şifa kaynağıdır.

Ormanlık dinlenme alanlarıyla doğanın tüm güzelliklerini keşfedebileceğiniz Mihallıççık ilçesinin Çatacık mevkiinde bir de Geyik Üretme Merkezi bulunmaktadır.

Eskişehir’i her yönüyle keşfetmek, saklı hazineleri bulmaktan geçer. Yolunuz Mihallıççık İlçesine düşerse ilçe merkezinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı zamanından kalma binaları ziyaret ederek zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Ara Güler’in Objektifinden 10 Ünlü Fotoğrafı
Şehri Tanı
paylaşım3 görüntüleme
Şehri Tanı
paylaşım3 görüntüleme

Ara Güler’in Objektifinden 10 Ünlü Fotoğrafı

Editör - Eki 18, 2018

Türkiye'de fotoğraf denilince akla gelen Ara Güler'in, uluslararası olarak da büyük bir ünü var. Fotoğrafçılık alanındaki en büyük ödüllerden biri…

Usta Fotoğrafçı Ara Güler’i Kaybettik
Popüler
paylaşım4 görüntüleme
Popüler
paylaşım4 görüntüleme

Usta Fotoğrafçı Ara Güler’i Kaybettik

Editör - Eki 18, 2018

Türkiye'nin en iyi yaratıcı fotoğraf sanatçılarından biri olan Ara Güler'i kaybettik. Fotoğraf denilince Türkiye'de akla gelen ilk isim olan Ara…

Eskişehir’de Kamp Yapabileceğiniz Muhteşem Yerler
Nefes Al
paylaşım3466 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım3466 görüntüleme

Eskişehir’de Kamp Yapabileceğiniz Muhteşem Yerler

Mehmet Can - Ağu 23, 2018

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kamp sezonu açıldı, kamp yeri arayışları başladı. Göletler, şelaleler ve vadilerle dolu Eskişehir, kampçılar için çok…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.