Yunus’a Yurt Olan Eskişehir İlçesi: Mihalıççık

Haz 15, 2017
394 Görüntüleyenler

Asırlar boyu nice tarihi değere şahitlik eden Eskişehir, kültürel miraslara ev sahipliği yapan ilçeleriyle de dikkat çekiyor.

Gönüller yapmaya gelen halk şairi Yunus Emre’nin mezarının bulunduğu Mihalıççık İlçesi, tarih öncesi dönem olmak üzere dünden bugüne pek çok yaşantıyı topraklarında barındırmış.

Türlü medeniyetlere yuva olmuş bu bereketli topraklarda, Friglerden Perslere, Bizanslılardan Selçuklulara ve Osmanlı’ya ait pek çok tarihi kalıntı bulmak mümkündür.

Mihalıççık İlçesine bugünkü adını veren rivayet, Osmanlı zamanlarına dayanmaktadır. Osman Bey ile savaşan Köse Mihal’in Osmanlı’ya esir düşmesinin ardından Müslüman olması ve ardından serbest bırakılması üzerine bir dostluk kurulur.

Osmanlı saflarında başarılı akınlar gerçekleştiren Köse Mihal’e tımar olarak verilen ilçe, Köse Mihal’in torunu olan Gazi Mihal’in büyüdüğü topraklardır. Gazi Mihal’in küçüklüğüne vurgu yapmak için kullanılan Mihallıççık lakabı ile ilçenin adının buradan geldiği rivayet edilir.

Eskişehir’e 96 km uzaklıkta olan Mihalıççık İlçesi, her yıl Mayıs ayında düzenlenen Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası’na ev sahipliği yapar. Ünlü halk ozanı Yunus Emre’nin Türbesi Mihalıççık ilçesine bağlı Yunus Emre Beldesi’nde bulunur.

Mihalıççık ilçesi aynı zamanda şifalı kaplıca sularıyla da ün kazanmıştır. Ilıcalar Köyü’ndeki 180 C’lik su sıcaklığı romatizma, siyatik ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Gürleyik ve Yunus Emre Beldesi’nde bulunan kükürtlü sular ise alerjik hastalıklar için şifa kaynağıdır.

Ormanlık dinlenme alanlarıyla doğanın tüm güzelliklerini keşfedebileceğiniz Mihallıççık ilçesinin Çatacık mevkiinde bir de Geyik Üretme Merkezi bulunmaktadır.

Eskişehir’i her yönüyle keşfetmek, saklı hazineleri bulmaktan geçer. Yolunuz Mihallıççık İlçesine düşerse ilçe merkezinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı zamanından kalma binaları ziyaret ederek zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Eskişehir’de Vizyonda Bu Hafta (27 Temmuz Cuma)
Eskişehir Sinema
paylaşım21 görüntüleme
Eskişehir Sinema
paylaşım21 görüntüleme

Eskişehir’de Vizyonda Bu Hafta (27 Temmuz Cuma)

Editör - Tem 27, 2018

Eskişehir sinemalarında izleyebileceğiniz, 27 Temmuz itibariyle vizyonda olacak filmlere bir göz atıyoruz… Mission: Impossible - Yansımalar Görevimiz Tehlike serisinin son filmi olan Mission:…

Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi
Yaşamı Paylaş
paylaşım82 görüntüleme
Yaşamı Paylaş
paylaşım82 görüntüleme

Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi

Editör - May 28, 2018

25 Mayıs Cuma günü saat 17:00'da açılış yapan Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Yıl Sonu Resim sergisi, büyük ilgi gördü.  …

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları
Nefes Al
paylaşım780 görüntüleme
Nefes Al
paylaşım780 görüntüleme

Musaözü Göleti – Eskişehir Piknik Alanları

Editör - Nis 04, 2018

Eskişehir- Kütahya Yolunda, merkeze 21km uzaklıkta kalıyor Musaözü Göleti. Yani küçük bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz, çok uzun bir yol çekmek…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.